- The suspension is almost fully adjustable, and certainly up to the task. The only adjustment that goes wanting is rebound damping on the 43mm inverted fork. However, for the intended use of the KLX300SM, the stock damping settings are fine. Despite being firmer than the KLX300 dual-sport bike, the SM is plush on the road. I rode the SM hard on a compact supermoto-friendly track, and dive during hard braking was not excessive.
- Braking is impressive thanks to the lightweight of the KLX300SM and modest speeds. The four-piston Nissin caliper works on a 300mm disc to slow down the 307-pound SM (with the two-gallon tank filled up). That’s a good braking-to-weight ratio, and the SM decelerates controllably, and with authority should you need it. The rear disc is there when you want it, though the front disc is where most of the braking action resides. There is no ABS, and it’s not an option. Supermoto diehards will rejoice, as you can back it into corners, provided you have the necessary skillset.
RIDING STYLE
- Helmet: Fly Racing Trekker
- Jacket (street): M-Tech Adventure
- Pants (street): Alpinestars Yaguara Drystar
- Jacket and pants (track): Tourmaster Element
- Gloves: Thor Terrain
- Boots: Tourmaster Epic
2021 Kawasaki KLX300SM Specs
ENGINE
- Type: Single-cylinder 4-stroke
- Displacement: 292cc
- Bore x stroke: 78.0 x 61.2mm
- Compression ratio: 11.1:1
- Valvetrain: DOHC; 4 valves
- Fueling: EFI w/ 34mm throttle body
- Transmission: 6-speed
- Clutch: Wet multi-disc
- Final drive: Chain
CHASSIS
- Front suspension; travel: Compression-damping adjustable 43mm inverted cartridge fork; 9.1 inches
- Rear suspension; travel: Linkage-assisted fully adjustable remote-reservoir shock; 8.1 inches
- Tires: IRC Road Winner RX-01
- Front tire: 110/70 x 17
- Rear tire: 130/70 x 17
- Front brake: 300mm petal disc w/ 2-piston Nissin caliper
- Rear brake: 240mm petal disc w/ single-piston caliper