2024 Kawasaki KLX300 and KLX300SM First Look [8 Fast Facts]
KLX300.
KLX300SM.
  1. The seat cover is now two-tone.
  1. The big differences between the two Kawasaki motorcycles are the suspension travel and wheels, which also changes the geometry. The KLX300 dual-sporter has the genre-standard 21-/18-inch wheelset, while the KLX300SM has 17-inch wheels, as you would expect on a supermoto. The KLX300 has off-road-friendly tires, while the SM goes with street tires. Suspension travel is about an inch shorter on the SM, giving it a seat height below 34 inches—more than an inch lower than the dual-sport bike. For off-road stability, the KLX300 has considerably more rake and trail, plus a slightly longer wheelbase. The two share a 240mm rear disc brake, while the SM gets a 50mm-larger 300mm front disc for slowing it down at highway speeds. We have tested the KLX300 and KLX300SM.
KLX300.
2024 Kawasaki KLX300 (and KLX300SM) Specs
ENGINE
  • Type: Single-cylinder 4-stroke
  • Displacement: 292cc
  • Bore x stroke: 78.0 x 61.2mm
  • Compression ratio: 11.1:1
  • Valvetrain: DOHC; 4 valves
  • Fueling: EFI w/ 34mm throttle body
  • Transmission: 6-speed
  • Clutch: Wet multidisc
  • Final drive: Chain
CHASSIS
  • Front suspension; travel: Compression-damping adjustable 43mm inverted cartridge fork; 10.0 inches (KLX300SM: 9.1 inches)
  • Tires: Dunlop D605 (KLX300SM: IRC Road Winner RX-01)
  • Front tire: 3.00 x 21 (KLX300SM: 110/70 x 17)
  • Rear tire: 4.60 x 21 (KLX300SM: 130/70 x 17)
  • Front brake: 250mm petal disc w/ 2-piston caliper (KLX300SM: 300mm petal disc w/ 2-piston Nissin caliper)
  • Rear brake: 240mm petal disc w/ single-piston caliper